Kolla Hur planerar dom gör Somalier

Soomaalida waddankan ku dhaqan

Moderators: Moderators, Junior Moderators, Islam mods

User avatar
Relaxi_Party
Posts: 58
Joined: Tue Sep 02, 2003 7:00 pm
Location: somalia

Kolla Hur planerar dom gör Somalier

Post by Relaxi_Party »

Very Happy loool OCH VEM HAR FÖRSTÖR HELLA???




svenska (Återvandringskontoret är för närvarande inte engagerat i något projekt gällande frivillig återvandring till Somalia.)

Abdullahi Yusuf Ahmed heter Somalias president. Han valdes i oktober 2004 i Nairobi, Kenya efter mer än 2 års fredsamtal understött genom Intergovermental Authority on Development (IGAD).

I den självutnämnda republiken Somaliland i norr, råder relativ fred sedan 1991. Somaliland fortsätter att se sig som en självständig stat och erkänner inte den nye presidentens suveränitet över Somaliland.

Enligt UNHCR, finns i slutet på år 2004 16,000 somaliska flyktingar i Etiopien. Många av dessa förväntas återvända till Somalia under 2005.



Somalier i Sverige

Ca 20.000 Somalier i Sverige. 53% av dem är under 20 år och enbart 11% över 40 år. 2% hade 1998 varit folkbokförda i Sverige i mer än 10 år! Det finns cirka 160 olika somaliska föreningar i Sverige.

1999 - enkät om somaliers utbildnings- och arbetslivsbakgrund samt åsikter och förslag till åtgärder gjordes september 1999 av Somaliska Riksförbundet Sverige. Av enkäten framgick att de flesta tänkte återvända, men inte förrän situationen i landet stabiliserats och att skolor, hälsovård och försörjningsmöjligheter finns.

Omvärlden nr 2004-12-08:

Bistånd till Somalia förbereds

...Så snart Abdulla Yusuf bildar en övergångsregering är världsamfundet redo att gå in med humanitärt bistånd. Om stabilitieteten i landet håller sig har Sverige i samarbete med Italien lovat att stå värd för en stor givarkonferens där långsiktigt stöd ska organiseras.
- Förutsättningen för ett internationellt engagemang är dock att övergångsregeringen har ett brett stöd i det somaliska samhället säger biståndsminister Carin Jämtin.

2004-12-22

Avtal för att underlätta återvändande till Somalia

En övenenskommelse mellan Migrationsverket och IOM (International Organization for Migration) innebär att parterna tillsammans ska förbereda två projekt.

- Ge stöd dels till asylsökande somalier som fått avvisningsbeslut (Assisted Voluntary Return - AVR)
- Ett RQN-program riktar sig till en mindre grupp särskilt kvalificerade somalier med uppehållstillstånd, som under en begränsad tid är beredda att delta i återuppbyggnadsprogram i Somalia.

Under förberedelsetiden gäller det
- att bygga upp nätverk med organisationer i Sverige
- ha kontakter med de somalier som kan vara aktuella
- göra individuella beskrivningar av deras förutsättningar och önskemål
- samt att hitta samarbetspartners i Somalia.

SIDA:s engagemang i återuppbyggnad/återvandring. Regeringen har givit SIDA i uppdrag att fördela 20 miljoner per år under 5 år till projekt/hjälp i Somalia från år 1998. Sida har bidragit med 3.5 miljoner kronor till ett pilotprojket som har drivits av Danish RefugeeCouncil.

Stöd har kanaliseras genom Life and Peace Institutet för utveckling av konfliktförebyggande metoder och dialog.

Stöd har också kanaliserats genom Diakonia för att borra brunnar, alfabetisering, bokföring, management kopplade till demokrati och mänskliga rättigheter.


Ur tidningen Omvärlden nr 2003-10-07

Pilotprojket i Belet Weyn

Danish Refugee Council inleder ett projekt i centrala Somalia där omkring 2000 återvändade flyktingar ska få stöd att hitta försörjning bland annat genom att bilda mikroföretag.

Man har tidigare genomfört liknande projket i Somaliland med goda resultat. Man använder bland genom kvinnor från Somaliland att hålla kurser för kvinnor i Beet Weyn.


Övrigt


1998 - ett byggutbildningsprojekt initierades av Rädda Barnen ur ett återvändandeperspektiv med 8 somaliska killar, som startades upp 1998 men lades ner året därpå.
Sommaren 1996 genomförde Rädda Barnen en dokumenterad besöksresa.


Göteborgs-Initiativet

2000 - en volontär som lärare för att arbeta 1 år i Modugregion .

2002 - lärarvolontärer till Secondary School i Galkayo

2002 - för fjärde gången i rad startar "Getting Down to Business" för personer med utländsk bakgrund att under en längre period pröva sina idéer kring ett återvändande som inkluderar både sysselsättning och boende i sitt forna hemland.

2004 - Medlemmar i Somali Aid Coordination Body (SACB).

Läs mer hos SACB
Läs mer hos Göteborgs-Initiativet.


Somalia International rehabilitation Centre (SIRC)

Är en humanitär hjälporganisation för återuppbyggnad och rehabilitering av förstörda institutioner i Somalia.
Organisationen arbetar bl.a med stöd till NGO´s för att anpassa projekt till EU standard, för att finna finansiering m.m. SIRC arbetar också med överföring av knowhow och teknologi m.m. SIRC arrangerar seminarier, konferenser om fred och försoning m.m. SIRC bildades 2000 i Lund

Kontakta SIRC, e-post: sirc@zeta.telenordia.se


Återuppbyggnad och frivillig återvandring

En skrivelse sammanställdes 2001 och undertecknades av flera somaliska organisationer för att koppla samman bistånd och återvandring



Nordisk samlad
databas 2000-2001

Ett IOM –projekt (International Organisation of Migration) för att länka kvalificerade och yrkeskunniga från Somaliland boende i Sverige, Norge, Finland, Danmark, Holland, med behov av kvalificerad arbetskraft i Somaliland.

Dansk flyktinghjälp arbetar med såväl integration som återvandring Wargeys är deras nyhetsbrev till somaliska flyktingar som utkommer varannan månad. Nyhetsbrevet är på danska och somaliska.
yassabdc
Posts: 2
Joined: Fri Feb 09, 2007 6:42 pm

Re: Kolla Hur planerar dom gör Somalier

Post by yassabdc »

Vad i helvete försöker du säga med text som snodde från någon annan? Abdullahi Yusuf är inte vald presiden untan hon är en av krigsherrar och valdes av de andra krigsherrarna, har du glömt det?
Locked
  • Similar Topics
    Replies
    Views
    Last post

Return to “Europe - Sweden”